informacje

Złagodzenie ograniczeń związanych z epidemią

Rozpoczął się ostatni etap znoszenia ograniczeń obowiązujących ze względu na COVID-19. Od soboty 30 maja nie musimy zasłaniać ust i nosa na otwartej przestrzeni, przy zachowaniu dystansu 2 metrów od innych osób.

Ponownie zostaną otwarte teatry, kina, siłownie, jednak wszystkie te miejsca nadal podlegają dodatkowym regulacjom sanitarnym. Wraca również możliwość organizacji wesel i imprez plenerowych do 150 osób. Jakie zasady teraz obowiązują?

 

Maseczki z głów

W otwartej przestrzeni nie musimy już zasłaniać ust i nosa – dotyczy to sytuacji, w której możemy zachować dystans 2 metrów od innych osób. Są jednak miejsca, w których nadal mamy obowiązek zasłonić usta i nos. Jakie?

  • teatry i kina,
  • autobusy i tramwaje,
  • sklepy,
  • kościoły,
  • salony masażu,
  • urzędy.

Pamiętaj, że Główny Inspektorat Sanitarny może wyznaczyć dodatkowe miejsca, w których obowiązek zasłaniania ust i nosa nadal nie zostaje zniesiony.

 

Limity w sklepach, restauracjach, poczcie, targach

Obostrzenia dotyczące limitów osób zostają zniesione w branży gastronomicznej i handlowej. W lokalach gastronomicznych (i punktach) nadal musi zostać zachowany odpowiedni dystans między stolikami, a przed zajęciem stolika, klienci muszą mieć zasłonięte usta i nos. Nie zostają zniesione natomiast obostrzenia dotyczące wytycznych sanitarnych – dezynfekcja rąk, stolików i inne.

 

Co z weselami i imprezami masowymi?

Od soboty 30 maja wraca możliwość organizacji koncertów plenerowych i zgromadzeń do 150 osób. W tym przypadku zostaje jednak obowiązek zasłaniania ust i nosa lub zachowania dystansu społecznego (2 m) między uczestnikami imprezy.

Wraca również możliwość organizowania wesel i uroczystości rodzinnych, również obowiązuje tutaj limit weselników – 150 osób. W tej sytuacji nie ma obowiązku zasłaniania ust i nosa.

 

Teatry, kina, siłownie

Od 30 maja możemy ponownie korzystać z siłowni na świeżym powietrzu, placów zabaw i małej infrastruktury leśnej. Natomiast od kolejnej soboty, 6 czerwca, ponownie otwierają się teatry, kina, opery, siłownie, kluby fitness, baseny, parki rozrywki i sale zabaw.

 

 

Pomimo znoszenia różnych obostrzeń, jedna zasada wciąż nas obowiązuje – zachowanie szczególnej ostrożności w kontaktach z innymi osobami.

Więcej informacji znajdziesz na oficjalnej stronie rządowej.

 

Dane aktualne na dzień: 31.05.2020

Zespół Polcovid-19

Top