profilaktyka

Profilaktyka – czy możemy zabezpieczyć się przed koronawirusem SARS-CoV-2?

Szczepionka przeciw nowemu koronawirusowi na razie nie jest dostępna na rynku. Co możemy na ten moment zrobić, aby zabezpieczyć się przed zakażeniem?

Liczba zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 rośnie każdego dnia. Zakażenia spowodowane tym wirusem charakteryzują się zróżnicowanym przebiegiem. Wciąż uczymy się jak wpływa na organizm człowieka. Sam wirus może być przenoszony drogą kropelkową, przez kichanie, kaszel, a nawet rozmowę z osobą zakażoną. Drogą zakażenia może okazać się również dotyk – może być obecny na różnych powierzchniach, np. na stole, klamkach, telefonie komórkowym. Szczepionka przeciw koronawirusowi SARS-CoV-2 jeszcze nie jest dostępna na rynku, nie ma również konkretnego leku przeciwwirusowego zapobiegającego lub wysoce efektywnie leczącego COVID-19. Dlatego niezwykle ważne są działania profilaktyczne, o które możemy zadbać samodzielnie.

 •  Często myj ręce wodą z mydłem przez co najmniej 30 sekund. Jeśli nie masz takiej możliwości, zdezynfekuj je środkami na bazie alkoholu (min. 60%). Zapoznaj się z wytycznymi GIS jak skutecznie dezynfekować ręce?
 • Jeśli kaszlesz lub kichasz, zakrywaj nos zgiętym łokciem lub chusteczką – chusteczkę natychmiast wyrzuć do zamkniętego kosza. Zakrywanie ust lub nosa zapobiega rozprzestrzenianiu się wirusa i innych zarazków. Pamiętaj, aby natychmiast umyć ręce wodą i mydłem lub zdezynfekować je środkami na bazie alkoholu (min. 60%).
 • Unikaj dotykania ust, nosa, okolic oczu. Powierzchnie, które dotykasz, mogą być zakażone wirusem, dlatego możesz łatwo przenieść wirusa na siebie.
 • Zachowaj bezpieczną odległość, co najmniej 2 metry, od innych osób, szczególnie od tych, które kichają, kaszlą lub mają gorączkę.
 • Jeśli masz gorączkę, kaszel lub trudności w oddychaniu, zasięgnij porady medycznej. Postępuj zgodnie z zaleceniami zamieszczonymi na stronie Ministerstwa Zdrowia .
 • Staraj się regularnie myć i dezynfekować powierzchnie, z których często korzystasz (np. biurko, stół, klamki, poręcze). Przecieraj je wodą z mydłem lub środkiem do dezynfekcji.
 • Nie zapominaj o swoim telefonie! Regularnie go dezynfekuj, np. chusteczkami z odpowiednim środkiem do dezynfekcji, ponieważ na jego powierzchni mogą gromadzić się różne drobnoustroje chorobotwórcze.
 • Jeśli nie musisz, staraj się nie wychodzić z domu. Postaraj się ograniczyć do minimum kontakty towarzyskie. Izolacja pozwala zahamować rozprzestrzenianie się wirusa w bezobjawowym okresie jego wylęgania.
 • Pamiętaj, aby regularnie wietrzyć pomieszczenia, w których przebywasz. Może to pomóc w ograniczeniu rozprzestrzenianiu się ewentualnych patogenów.
 • Staraj się unikać wychodzenia za zakupy, sprawdź możliwość zakupów przez internet z dostawą do domu lub odbiorem gotowych zakupów. Jeśli jednak musisz zrobić zakupy osobiście, staraj się płacić kartą płatniczą, rozważ transakcje bezgotówkowe.
 • Jeśli masz objawy podobne do objawów zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, jednak nie byłeś w kraju, w którym występuje koronawirus lub nie miałeś kontaktu z osobą zakażoną, stosuj się do  powyżej wymienionych podstawowych zasad ochrony. Zostań w domu do czasu powrotu do zdrowia lub skonsultuj się telefonicznie ze swoim lekarzem. Izolacja domowa powinna trwać 7 dni od momentu wystąpienia objawów lub dłużej, jeżeli objawy nie miną.

Pamiętaj, że najważniejsze informacje znajdziesz na stronach: Ministerstwa Zdrowia, Głównego Inspektoratu Sanitarnego czy Narodowego Funduszu Zdrowia

 

dane aktualne na dzień 31.03.2020

Zespół Polcovid-19

Top